V lese

Sofistikovaný ekosystém

Les je složitý a velmi sofistikovaný ekosystém, který vytvořila příroda. Dokázala stvořit dokonalé dílo, které si zaslouží naši péči, obdiv a respekt. Občas ale i dokonalost narazí na silnějšího protivníka. Proto naše lesy potřebují nás, lidi. Umíme mu pomoci v nesnadných dobách, při nepřízni klimatu či přírodních katastrofách. Jeho význam pro náš život je velký a nezastupitelný. V současné době je les přirozenou hradbou proti změně klimatu, nejdokonalejší „továrnou“ tvořící vzduch, který dýcháme a přirozenou zásobárnou vody. Chránit ho, rozvíjet a posilovat u nás na Boudě Budce nevnímáme jako možnost, ale jako povinnost!

Proč je les tak důležitý?

V první řadě je obrovskou zásobárnou vody. Věděli jste, že vzrostlý listnatý strom v sobě ukrývá až 400 litrů vody? Pro představu, takové množství vystačí jednomu člověku na 4 dny. Les je zkrátka ten nejlepší vodní hospodář, kterého můžeme mít. Přirozeně vodu váže a zadržuje – pak ji postupně uvolňuje do naší krajiny. Pomáhá tak v boji proti suchu, ale i proti povodním. Taktéž díky tomu, že z listů stromů se postupně odpařuje „uskladněná“ voda, ochlazuje okolní teplotu. Což je velmi důležité při současné změně klimatu. Lesy jsou zkrátka milovníci vody.

Les dále dokáže zachycovat prach, čímž čistí vzduch. Je taktéž největším pohlčovačem oxidu uhličitého – plynu, který se podílí na oteplování naší planety. Les je tak v první obranné linii v boji se změnou klimatu. Zdravý les, který umí zachytit velké množství vody, zároveň dokáže zachytit i více oxidu uhličitého. Proto je pro nás všechny důležité mít zdravé a odolné lesy.

Kyslík – důležitá součást vzduchu, který dýcháme. Les ho umí ve velkém produkovat. Čímž se z něho stává největší „továrna“ na kyslík, kterou jako lidé můžeme mít. Takový vzrostlý buk dokáže vyprodukovat za jediný den 1,7kg kyslíku a díky němu tak v průměru 3 lidé mohou dýchat. Čím více vzrostlých stromů budeme mít, tím více kyslíku a čistého vzduchu budeme moci dýchat.

Jak jsou na tom lesy u nás?

V současné době najdeme v naší zemi les přibližně na 1/3 území. Bohužel trpí mnoha neduhy. Požírá ho kůrovec, usychá a jeho složení není dobré pro současnou změnu klimatu. Zdědili jsme nezdravý les – monolity smrkových porostů vysazené lidmi si zkrátka neumí s výzvami dnešní doby poradit. Potřebujeme to změnit, potřebujeme zdravý les.

Co je zdravý les?

Zdravý les je takový, který umí zadržet a hospodařit s velkým množstvím vody. Je odolný proti silnému větru, požárům a škůdcům – jako je například kůrovec. Dokáže se, bez zásahu člověka, sám vysemenit a obměnit. Produkuje hojné množství kyslíku a čistí vzduch. Je to směs různých druhů dřevin, které mají různé stáří. Ale i zároveň je to odumřelý strom ležící na zemi, který se stává důležitým zdrojem živin pro celý lesní ekosystém. Je to domov mnoha různých druhů ptáků, tvorů a zvířat.

Les nemá být jenom pole na dřevo. Má to být místo, které můžeme obdivovat pro svou dokonalost. Místo, kde čerpáme psychickou energii, zkoumáním naplníme svou zvídavost, odpočíváme, pozorujeme zvěř a zažíváme krásné chvíle, které nelze jen tak něčím nahradit.

Proto vás všechny, kteří jste dočetli až sem, prosíme za nás, za náš les, za Boudu Budku: „Chovejme se k lesu s respektem, chraňme ho, rozvíjejme, posilujme a hlavně neničme! My uděláme pro tento závazek maximum a věříme, že nám s tím svým pobytem pomůžete, ale i že toto vše budete mít někde v podvědomí uložené při každé návštěvě lesa. Děkujeme z celého srdce.“